Odzież medyczna ze względu na warunki użytkowania musi być dość specyficzna. I choć oczywiście poszczególne stanowiska w ochronie zdrowia mogą narzucać nieco inne wymagania, to wiele kryteriów oceny odzieży będzie wspólne dla wszystkich pracowników.
Strój medyczny wysokiej klasy: Przewodnik po jakości i wytrzymałości
Odzież medyczna w każdym przypadku musi być wykonana z najwyższej klasy materiałów. To, czy będą to tkaniny naturalne, syntetyczne czy mieszane, w pewnej części przynajmniej zależy od osobistych upodobań użytkowników. W każdym przypadku strój medyczny musi być trwały i wytrzymały. Narażenie na kontakt z wydzielinami, środkami chemicznymi i odczynnikami jest spore, a niewiele tkanin jest w stanie na dłuższą metę w takich warunkach zachować korzystny wygląd.
Jak każda odzież robocza BHP, także stroje medyczne muszą zapewniać ochronę przed kontaktem skóry z potencjalnie niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi, więc osłabienie materiału zwiększające jego podatność na rozdarcia też będzie zawsze niekorzystne. Trzeba także pamiętać, że procedury czyszczenia i dezynfekcji odzieży roboczej same w sobie mogą przyczyniać się do szybszego zużycia i osłabienia niektórych tkanin.
Dlaczego estetyczny strój medyczny wymaga regularnej wymiany?
Strój jest wizytówką w każdej pracy, ale chyba nigdzie nie jest to równie wyraźne, co w branży medycznej. Właśnie dlatego szpitale czy przychodnie coraz częściej decydują się na wypożyczanie i serwisowanie odzieży w profesjonalnych firmach (więcej o tego rodzaju usługach można przeczytać w serwisie https://dbl.pl/wynajem-i-serwis-odziezy-roboczej/). Chodzi o to, żeby strój zawsze wyglądał dobrze, był w nienagannym stanie, a kiedy się zużyje, od razu został wymieniony.
To istotne nie tylko z punktu widzenia wizerunku podmiotu świadczącego usługi medyczne, ale także ze względu na komfort i bezpieczeństwo pracowników. Takie rozwiązanie sprawia też, że można zawsze być pewnym, że odzież dla personelu będzie w idealnym stanie i nie trzeba będzie w pilnym trybie zamawiać dodatkowych kompletów.
Dla lepszego wyglądu i budowy wizerunku stosuje się też znakowanie odzieży – często przez haftowanie, ale też inne techniki nanoszenia oznaczeń. To także jest coś, co najlepiej będzie zlecić na zewnątrz.
Funkcjonalność na pierwszym miejscu: Wybieramy strój medyczny
Strój medyczny musi być maksymalnie funkcjonalny i wygodny. W obu przypadkach są to pojęcia dość subiektywne, dlatego rozróżnienie wprowadzone jest dla konkretnych stanowisk i nie wszyscy pracownicy mają dokładnie taki sam ubiór medyczny.
W wielu przypadkach pozostawia się też pewien margines na personalizację stroju – jest to mały detal, który nie wpływa wprawdzie na funkcjonalność, ale daje pracownikom odrobinę indywidualności. Może to być na przykład dodatkowy element znakowania albo użycie akcentu kolorystycznego we wskazanych miejscach.
Najczęściej natomiast o funkcjonalności mówi się w kontekście choćby liczby i wielkości oraz rozmieszczenia kieszeni. Nie wszyscy pracownicy ochrony zdrowia korzystają z nich w ten sam sposób, jednak stroje pozbawione kieszeni zwykle oceniane są wyraźnie niżej.
Czynników, które wpływają na ocenę stroju medycznego, może być oczywiście znacznie więcej i trzeba je oceniać z punktu widzenia pracownika, pacjenta, ale też podmiotu, który zakup lub wynajem i serwis odzieży musi opłacić. I choć koszty nie powinny być kryterium kluczowym, to wiadomo, że w praktyce są naprawdę istotne. Warto jednak patrzeć na nie przez pryzmat długoterminowej inwestycji, a nie tylko jednorazowego wydatku.