Czy laserowe cięcie blach jest opłacalne?

Laserowe cięcie blach jest znakomitą technologią ze względu na precyzję i niewielki odpad, jednak ma, jak wszystkie rozwiązania, swoje ograniczenia. W tym przypadku mogą one dotyczyć między innymi kosztów obróbki. Kiedy laserowe wycinanie blach jest najbardziej opłacalne?

Laserowe cięcie blach – dlatego cena nie jest decydującym czynnikiem?

Kontrola kosztów produkcji jest absolutnie niezbędna w każdym przypadku, natomiast trzeba też pamiętać, że nie zawsze cena będzie czynnikiem decydującym. Będą takie stopy, które ze względu na swoje właściwości fizyczne lub wysoki koszt zagospodarowania odpadów będą cięte laserem, gdyż ta metoda pozwoli na uzyskanie optymalnych wyników w szerszej perspektywie. Niemniej jednak samo laserowe cięcie blach ma po prostu pewne technologiczne ograniczenia, które sprawiają, że w określonych przypadkach cena wycinania będzie rosła.

Co ma wpływ na opłacalność laserowego cięcia blach?

Jest pięć podstawowych scenariuszy, które w dużym stopniu wpływają na opłacalność laserowego cięcia blach.

  • Wycinanie długich serii. Sporą część kosztów stanowi przygotowanie projektu i zaprogramowanie maszyn tnących wraz z uwzględnieniem ich stopnia zużycia. To oznacza, że im dłuższa seria, tym niższy koszt jednostkowy wycinania laserowego.
  • Skomplikowane wzory. Laser ze względu na specyfikę pracy może szybko opracowywać nawet bardzo skomplikowane wzory do wycięcia. Przy bardzo prostych projektach nadal jest to technologia adekwatna, jednak obróbka klasyczna może być zwyczajnie tańsza.
  • Cienkie blachy tnie się taniej. W przypadku cięcia laserowego jest to jeszcze wyraźniej widoczne niż na mechanicznych obrabiarkach CNC, choć tam także obróbka grubszych elementów będzie droższa.
  • Wzory o wysokiej precyzji. Tutaj też widoczna jest dominacja lasera. O ile często można podobny efekt osiągnąć metodami mechanicznymi, to zwykle wówczas konieczne będą dodatkowe prace wykończeniowe, a to podnosi koszt. Wycinanie laserowe blach już ich nie wymaga, więc sumarycznie koszt produkcji może być niższy.
  • Wycinanie z określonych stopów. Większość obrabianych blach to blachy stalowe, ale konkretny skład stopu też może wpływać na ceny obróbki poszczególnymi metodami. Także same obrabiarki ze względu na swoją konstrukcję mogą sprawiać, że na przykład obróbka stali, miedzi czy aluminium będzie wyceniana inaczej lub w ogóle niemożliwa.
Przeczytaj także:  Drzwi tarasowe - czym kierować się przy ich wyborze?

Elastyczność laserowego cięcia blach

Laser nie zawsze wygrywa ceną. Równie silnymi argumentami może być szybkość produkcji albo sam fakt, że już w jednym przebiegu uzyskuje się elementy niewymagające dalszej obróbki. Porównywanie samego kosztu wycinania blach może więc czasem być mylące, a bardziej miarodajnym czynnikiem będzie tu koszt produkcji gotowego elementu z dostarczonego surowca. To znów kwestia, którą dobrze będzie wyjaśnić z technikami zajmującymi się obróbką w konkretnej firmie, bo oni będą najlepiej znali potencjał własnego parku maszynowego.

Czy laserowe cięcie blach jest opłacalne?
Przewiń na górę